BAĞIŞIKLIK SİSTEM NEDİR, BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİN GÖREVLERİ NELERDİR

Organizmanın, belirli bir hastalığa ya da bazı hastalıklara karşı dirençli olması. Bağışıklık, doğal ve doğuştan ya da sonradan kazanılmış olabilir. Mikrop, virüs vb. zararlı dış etkenlerin bütün saldırıları, saldırıya uğrayan organizmanın savunmasıyla karşılaşırlar.

Dış saldırıya karşı savunmanın, saldırının ilk kez olmasına ya da tekrarlanmasına göre, değişik görünümleri vardır. Birinci durumda, organizma, saldırganın biçimi ve yapısı ne olursa olsun, ayrım gözetmeksizin kendine özgü silahlarıyla karşı koyar. Buna “doğal bağışıklık” denir. İkinci durumda, organizma ilk saldırıdan, saldırganın kesin ve kalıcı bir anısını saklar. Yeni bir saldırıda onu tanır ve ona göre hazırlanmış, yalnızca onunla ilgili olan, kendine özgü savunma araçlarıyla karşı koyar.

Buna da “sonradan kazanılmış bağışıklık” denir. Bağışıklık doğal ya da koruyucu amaçla yapay olarak yaratılan bir enfeksiyondan sonra, kendiliğinden de kazanılmış olabilir. Yapay olarak kazanıldığında, organizmanın aşılamayla kendi savunma silâhlarını oluşturması istendiğinde, “aktif bağışıklık” diye nitelenir. Organizmaya, serum tedavisi aracılığıyla kullanılmaya hazır silâhlar (antikorlar) verilirse, “pasif bağışıklık” kazanılır.

Sonradan kazanılma aktif bağışıklığın temel özelliği, yabancı bir maddenin (antijen) bedene girmesine karşı, tümüyle bu saldırgana özgü ve öteki saldırganlara karşı etkisiz olan bir korunma aracı (antikor) yapımıyla birlikte organizmanın tepkisidir. Yapay pasif bağışıklıkta, kan, plazma, nekahetteki insan serumu, gamaglobülin iğneleri ya da özel biçimde bağışık kılınmış hayvanların serumları kullanılır.

Bu tedavi biçimi, 1890 yılında Behring tarafından difteri için bulunmuş ve daha sonra tetanos, gazlı kangren, yılan zehiri serumu geliştirilmiştir. Bu serum ve gamaglobülin ögeleri, hem hastalıklardan koruyucu hem de tedavi edici olarak kullanılmaktadır.

Sağlıklı bir vücut; karşılaştığı hastalık etkenleriyle ve yabancı maddelerle çoğunlukla biz farkında olmadan başeder. Mikroplarla başedemediğimiz durumlarda da “hasta” oluruz.

Vücudumuzun içinde bağışıklık sistemi adı verilen bir savunma mekanizması vardır. Bağışıklık sistemi insanları “mikrop” diye tanımlanan, enfeksiyona yol açabilen virus, bakteri, mantar ve parazit gibi mikrororganizmaların zarar verici etkilerine karşı korur. Bağışıklık sisteminin görevi öncelikle mikropların vücuda girmelerini engellemek veya girer ise vücuda girdikleri yerde yutmak, yayılmalarını engellemek ya da geciktirmektir.
Vücut, kendisine yabancı mikropların yapısını tanımladıktan sonra bu yapıları etkisiz hale getirebilecek savunma cisimcikleri oluşturur. Bu savunma cisimciklerine de antikor denir.

Belirli bir mikroorganizmaya karşı vücudun direncidir. Aktif ve pasif olmak üzere iki tip bağışıklık vardır. Aktif immünite, hastalığın, çok hafif de olsa, bizzat geçirilmesiyle oluşur. Hastalığa neden olan organizmalar, vücutta antikor reaksiyonları uyan.

Kişiyi bir hastalığa karşı bağışık kılmaktır. Aktif ve pasif olmak üzere iki tip bağışıklık vardır. Pasif bağışıklıkta, antikor reaksiyonu uyandıracak nitelikte, fakat kuvveti azaltılmış veya değiştirilmiş olan mikropların vücuda aşılanmasıyla oluşur. Bu amaçla, aşılarda, yaşayan mikrop, ölü mikrop, ısı veya kimyasal maddelerle aktivitesi yok edilmiş mikroplar ve mikropların oluşturduğu hastalık belirtileri yaratabilen maddeler (bkz. Allerji) ve içinde başka organizmada oluşmuş antikor bulunan serumlar kullanılır.

Güçlü bir bağışıklık sistemi için

Brokoli, kivi, enginar, yoğurt, domates, havuç gibi besinler hem bağışıklık sistemini güçlendirir hem de kendimizi sağlıklı ve dinç hissetmemizi sağlar.

Güçlü bir bağışıklık sistemi, her şeyden önce hastalıklara yakalanmamızı önler. Bunun için yaşlı-genç herkesin özellikle yediği besinlerle bağışıklık sistemini güçlendirmesi gerekir.

Sağlıklı olmanın birincil koşulu doğru beslenmek! Düzenli ve dengeli beslenerek bağışıklık sisteminizi de güçlendirmeniz mümkün… Biliyorsunuz, güçlü bir bağışıklık sistemi bebeklerden yaşlılara kadar herkes için önemli. Hastalıklardan korunmanın en birincil koşulu. Bunun öneminin herkes farkında ama iş doğru beslenmeye gelince birçoğumuz yediklerine yeterince dikkat etmiyor. Oysa çok basit önlemler ve doğru besinlerle bağışıklık sistemini güçlendirmek zor değil!


Doğuştan Gelen Bağışıklık Sistemi
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sponsorlu Bağlantılar

Doğuştan gelen bağışıklık sistemi ya da doğal bağışıklık, diğer organizmaların enfeksiyonlarına karşı spesifik olmayan yolla koruma yapan ev sahibinin savunmasındaki hücreleri ve mekanizmaları kapsayan bir bağışıklık sistemi çeşididir.

Yani, doğuştan gelen bağışıklık sistemindeki hücreler patojenleri edinilmiş bağışıklıktan farklı şekilde, soysal olarak tanır ve yanıt oluşturur; uzun süreli olarak koruma yapmaz. Doğuştan gelen bağışıklık sistemi, enfeksiyonlara karşı anlık koruma sağlar ve hayattaki bütün bitki ve hayvan sınıflarında bulunur.


Konu Başlıkları

 1. Özellikleri
 2. Enflamasyon
 3. Kompleman sistemi
 4. Doğuştan gelen bağışlık yanıtı hücreleri
  • 4.1 Mast hücreleri
  • 4.2 Fagositler
   • 4.2.1 Makrofajlar
   • 4.2.2 Nötrofiller
   • 4.2.3 Dendritik hücreler
  • 4.3 Bazofiller ve Eozinofiller
  • 4.4 Doğal öldürücü hücreler
  • 4.5 γ ve δ T hücreleri
 5. Doğuştan gelen bağışıklık yanıtı
 6. Doğuştan gelen bağışıklığın diğer şekilleri
  • 6.1 Prokaryotlarda savunma
  • 6.2 Omurgasızlarda savunma
  • 6.3 Bitkilerde savunma

Özellikleri
Doğuştan gelen bağışıklık sisteminin evrimsel süreçte meydana gelen eski koruma stratejisi olduğu ve bitkilerde, mantarlarda, böceklerde ve ilkel çok hücrelilerdeki baskın olarak bulunan bağışıklık sistemi olduğu düşünülmektedir.
Omurgalılardaki doğuştan gelen bağışıklık sisteminin ana özellikleri şöyledir:

 • Tamamen kimyasal etkenlerin ürünü olan enfeksiyon ve enflamasyonu iyileştirici bağışıklık sistemi hücreleri, “sitokinler” olarak isimlendirilirler.
 • Bakterileri tanıyacak olan kompleman kaskadlarının aktivasyonu, hücreleri etkinleştirilmesi ve ölü hücrelerin temizlenmesi ya da bağışıklık komplekslerinin ilerletilmesi.
 • Tanımlama ve mevcut organların, dokuların, kanın, lenfin, özellikle beyaz kan hücrelerinin yüzeyindeki yabancı maddelerin arındırılması.
 • Antijen sunumu olarak bilinen edinilmiş bağışıklık sisteminin aktivasyon süreci.

Bağışıklık Sistemi Hastalıkları

Bağışıklık sistemi vücudumuzun tehdit olarak algıladığı iç ve dış uyaranlara karşı savunma mekanizmasıdır.A.ÜSYE den kansere kadar tüm hastalıkların oluşumunda etkili olur.Yüksek şiddetli ve kronikleşen streslerde yapılan çalışmalarda alınan kan örneklerinde Cytokinler ve T lenfositlerinde azalma bulunmuştur.

Stres anında alarma geçen vücutta bağışıklık sistemine aşırı bir yüklenme olur.Bu alarm durumunun başlattığı süreç bağışıklık sisteminin aşırı çalışmasına,hücre artışına,bir süre sonra artan ihtiyacı karşılayamayıp yetersiz kalmasına sebep olur.stres kaynağının kalkmış olması, tehdidi başlatan mekanizmayı durdurmayabilir.bir süreç başlamıştır ve devam etmektedir.

Stres vücudun enfeksiyonlara direncini azaltır.solunum yolları enfeksiyonlarına yakalanma riski 4-5 misli artar. Özellikle kanserlerde stresin hücre artımına sebep olan mekanizmaları başlatığı çalışmalarla gösterilmiştir. Bu hastalık gruplarında her bir organ için farklı stres kaynakları gösterilebilir.stresi başlatan ana ait stres kayıtları temizlenerek nöronal, hormonal, enerjisel denge eski haline getirilir.Bu denge hali kişinin bağışıklık sistemini normale çevirir.

http://www.bilgideryasi.net/wp-content/uploads/2017/01/BAĞIŞIKLIK-SİSTEMİ-32.gifhttp://www.bilgideryasi.net/wp-content/uploads/2017/01/BAĞIŞIKLIK-SİSTEMİ-32-150x150.gifadminBiyoloji Ders NotlarıBAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİREN YİYECEK VE İÇECEKLER NELERDİR,BAĞIŞIKLIĞIMIZI NASIL GÜÇLENDİREBİLİRİZ,BAĞIŞIKLIK NEDİR NE İŞE YARAR,BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ HASTALIKLARI NELERDİR,BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİN ÇÖKMESİNİN SEBEPLERİ NELERDİR,SONRADAN KAZANILMIŞ BAĞIŞIKLIK NEDİR,STRESİN BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNE ETKİSİ NEDİR,VÜCUDUMUZ HASTALIKLARDAN NASIL KORUNUR
BAĞIŞIKLIK SİSTEM NEDİR, BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİN GÖREVLERİ NELERDİR Organizmanın, belirli bir hastalığa ya da bazı hastalıklara karşı dirençli olması. Bağışıklık, doğal ve doğuştan ya da sonradan kazanılmış olabilir. Mikrop, virüs vb. zararlı dış etkenlerin bütün saldırıları, saldırıya uğrayan organizmanın savunmasıyla karşılaşırlar. Dış saldırıya karşı savunmanın, saldırının ilk kez olmasına ya da...