TRUVA SAVAŞININ NEDENLERİ SONUÇLARI VE ÖNEMİ

Turuva Savaşı (ya da Troya Savaşı): Yunan mitolojik savaşlar kategorisinde değerlendirdiğimiz Truva Savaşı; Yunan mitolojisinde en fazla bilinenlerden, filmlere konu olmuş mitolojik bir olaydır. İlyada ve Odysseia’de konu olmuş Turuva Savaşı, Türkiye üzerinde yaşanması da bizim için ayrıca ilgi alanı olmuştur.

Turuva Savaşı’nın Çıkmasının Nedeni

Peleus ve Thetis’in düğününe çağrılmayan Kargaşa Tanrıçası Eris çok sinirlenir. Kargaşa çıkarmak için düğünde tanrıların bulunduğu masaya üzerinde ” En Güzele ” diye yazan altın bir elma atar. Aphrodite (Afradit), Athenave Hera en güzelin kendisi olduğunu ve elmanın kendisine geldiğini iddia eder ve kavga etmeye başlarlar.

Tartışmadan sonuç alamayan üçlü En güzelin kim olduğunu sormak için Zeus’a giderler. Zeus, tanrılar arasında hakemlik yapmanın ileride sorun çıkaracağını düşündüğünden bu görevi kabul etmez ve bu kararı ancak bir ölümlünün karar verebileceğini söyler.

Bunun üzerine Zeus, Truva (Troia) kralı Priamos ile Hekabe’nin oğlu Troya prensi Paris’i hakem seçer. Her tanrıça Paris’e kendisini seçmesi için hediyeler sunar. Paris,  Afradit’in hediyesini kabul eder ve Afradit’i ” En güzel” seçer.

Afradit’in hediyesi ise Dünyanın en güzel kadınını Paris’e vermesidir. Bu kadın ise Sparta Kralı Menelaos (Menelaus)’un karısı Helena’dır. Afradit tanrısal güçlerini kullanarak Helana’yı Parise aşık eder ve bundan sonra Dünyanın en büyük savaşlarından biri olan Truva Savaşı’nın başlamasına neden olur. Bu olay dünyadaki ilk rüşvet olarak tarihe geçer.

Turuva Savaşı’nın Başlaması

Afradit’in yardımı ile Paris, Helena’yı kaçırır. Bunu öğrenen Melenaus Truva Şehrine (Troya Şehri ya da Troia olarak da geçer şuan ki Çanakkale- Hisarlık Tepesi) savaş ilan eder. Akalıları (Yunanlılar) Agamemnon (Miken Kralı ve Menelaus’un büyük kardeşi) önderliğinde toplayan Menelaus Truva Şehri’ne gelir ve tüm halkın sefalet çektiği  10 yıl başlar.

İlgili resimSavaştan önce Aka’da bir kahin olan Kalkhas, Akalılar’ın kahramanı Akhilleus bu savaşa girmezse Akalılar bu savaşı kazanamayacaktır der. Bunun üzerine Akhilleus, savaşın çok uzun ve zor geçineceğini düşündüğü için savaşa gitmek istemez ama bir şekilde Akhilleus bu savaşa gelir.

Savaş 10 yıl sürmüştür ve savaşın ilk 9 yılı çatışma yerine Akalılar’ın kuşatmasıyla geçer. Savaşın böyle gitmeyeceğini düşünen Akalılar bir plan düşünür ve bir hile yaparak Truvalılar’ı yenmeyi amaçlar.

Truva Savaşı’nın Önemli Yerleri

Truva savaşı, o kadar şiddetlenmişti ki bir çok topluluk ve tanrı bu savaşa dahil olmaya başlamıştı. Bir çok toplum kendine dost edindiğinin yanında savaşa girmeye başlamıştı. Tanrılar savaşa yön veriyordu. Bu sebepten dolayı savaş hep ortada geçti.

Böyle devam eden savaşı Akalılar’ın yenememesinin sebebi Akhilleus olduğu düşünüldü. Çünkü Akhilleus savaşa yön verebilecek nitelikteydi. Ama Akhilleus baştan beri savaşta olmakta isteksizdi. Bu durum üzerine Patroklos Akhilleus’un zırhını giyerek (herkes Patroklos’u Akhilleus sandı)  Hektor’a meydan okudu. Bire bir çarpışmada Hektor Patroklos’u yendi.

Ama Hektor Akhilleus’u öldürmediğini biliyordu. Çünkü Karşısında ki onun kadar yetenekli değildi. Zırh da tam oturmamıştı. Akhellius en iyi arkadaşlarından biri olan Patroklos’un ölüm haberini alınca çıldırdı ve Hektor’a bir düvello daha önerdi. Hektor çaresiz kabül etti ve bu onun sonu oldu. Bu olaydan sonra savaşın Akhalılar’ın lehine döndü. Akhalılar Truva içerisine girecekken Paris bir ok fırlattı.

Afradit’in yardımıyla ok Akhilleus’un topuğuna saplandı. Akhilleus annesi Thetis tarafından küçükken ölümsüzlük nehri olan Styx Nehri’nde yıkamıştı. Yalnız Thetis, Akhilleus’u topuğundan tuttuğu için Akhilleus’un topuğu yıkanmamıştı. Bu nedenle Akhilleus’un ölebileceği tek yer topuğuydu. Akhilleus Paris’in okuyla öldü. Savaş bu sefer Truvalılar’ın lehine döndü.

Truva Atının Çıkması

Akhalıların en akıllı krallarından Odysseus, bir tahta at yapma fikrini ortaya atar. Plana göre Akhalılar savaştan çekiliyor gibi gözüküp, geride çok büyük bir tahta at bırakırlar. Odysseus ve diğer seçkin komutanlar atın içine gizlenirken, diğerleri denize açılıp gemileri Bozcaada’nın arkasına, Troyalılar’ın onları göremeyeceği bir şekilde gizlerler. Planın yürümesi için, görevi tahta atın Truva’nın surlarından içeri girmesini sağlamak olan bir Akhalı askeri atın yanında bırakırlar. Akhalılar’ın çekildiğini gören Truvalılar, şaşkınlık içinde batı kapısının önündeki dev tahta atın yanına giderler.

Bu sırada ortaya çıkan Sion ismindeki Akhalı asker, ağlayıp, sızlanarak Yunanlılardan nefret ettiğini, onu Akhalılar’ın geri dönüşleri için gerekli rüzgarın çıkması adına kurban seçtiklerini ve kendisinin kaçarak kurtulduğu yalanını söyler, ve şöyle devam eder: Tahta at Tanrıça Athena’ya kutsal bir sunak olarak yapılmıştır. Büyük olmasının sebebi Troyalılar’ın onu dar şehir kapılarından şehrin içine almalarını engellemek içindir. Akhalar’ın beklentisi Troyalılar’ın bu atı yakıp yıkmalarıdır.

Böylece Tanrıça Athena’nın öfkesini Troya üzerine çekmiş olacaklardır. Athena’nın öfkesinden korkan Troyalılar atı içeri alır. Truvalılar galibiyeti kutlamak için eğlenceler düzenler. Akşam hava kararınca Truva atının içine saklanan Akalı askerler attan çıkar. Alkolün’de etkisiyle hiç bir şey yapamayan Truvalılar, Akalılar tarafından büyük bir yenilgiye uğratılır.

Kaynakça: Wikipedia

http://www.bilgideryasi.net/wp-content/uploads/2017/01/TRUVA-ATI-VE-SAVAŞI.gifhttp://www.bilgideryasi.net/wp-content/uploads/2017/01/TRUVA-ATI-VE-SAVAŞI-150x150.gifadminTarih Ders NotlarıTRUVA ATI HİKAYESİ NEDİR,TRUVA EFSANESİ NEDİR TRUVA SAVAŞI NEREDE OLMUŞTUR,TRUVA NERESİDİR VE TRUVA EFSANESİ,TRUVA SAVAŞI KİMLER ARASINDA OLDU,TRUVA SAVAŞI NEREDE OLMUŞTUR,TRUVA SAVAŞINI KİM KAZANDI,TRUVA SAVAŞINI KİM KAZANMIŞTIR,TRUVA SAVAŞININ ÖNEMİ NEDİR,TRUVA TARİHİ VE TRUVA EFSANESİ
TRUVA SAVAŞININ NEDENLERİ SONUÇLARI VE ÖNEMİ Turuva Savaşı (ya da Troya Savaşı): Yunan mitolojik savaşlar kategorisinde değerlendirdiğimiz Truva Savaşı; Yunan mitolojisinde en fazla bilinenlerden, filmlere konu olmuş mitolojik bir olaydır. İlyada ve Odysseia'de konu olmuş Turuva Savaşı, Türkiye üzerinde yaşanması da bizim için ayrıca ilgi alanı olmuştur. Turuva Savaşı'nın Çıkmasının Nedeni Peleus...